Ercan Kesal KİMDİR?

Ercan Kesal, 1959 Avanos, Nevşehir doğumlu doktor ve aktör.
İlk ve orta öğrenimini doğduğu yer olan Avanos’ta, lise öğrenimini Nevşehir’de tamamladı. 1976-77 yıllarında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, 1977-78 yıllarında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde okuduktan sonra 1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Uzun yıllar Türkiye'nin değişik bölgelerinde hekimlik yaptı. 1997 yılında Özel Okmeydanı Hastanesi’ni kuran Ercan Kesal, her zaman ilgi duyduğu sinemayla bağ kurabilmek için elinden geleni yaptı.
Sevgilisi Nazan Kesal'ın vasıtasıyla Nuri Bilge Ceylan'ın ödüllü "Uzak" filminde küçük bir rolle başlayan sinema serüveni yine Ceylan'ın "Üç Maymun" ve "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmlerinde daha büyük rollerle sürdü. Tayfun Pirselimoğlu'nun Saç filmindeki rolüyle 2012 Siyad Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçildi. Ayrıca Vavien, Küf, Hükumet Kadın, Yozgat Blues ve Ben O Değilim gibi farklı yönetmenlerin filmlerinde yine çok başarılı performanslar ortaya koymayı sürdürdü. Oyunculuk eğitimi almamasına ve profesyonel aktörlüğe çok geç yaşta başlamasına karşın performansları her daim takdir topladı.
1993'ten beri tanıdığı oyuncu Nazan Kesal ile 2005 yılında evlenen Ercan Kesal'ın Poyraz adlı bir oğlu bulunmaktadır. Edebiyatla da yakından ilgilenen Kesal'ın Evvel Zaman ve Peri Gazozu adlı kitapları, İletişim Yayınları'ndan basıldı. Halen Özel Okmeydanı Hastanesi'nin Yönetim Kurulu Başkanı'dır. 

Ercan Kesal FİLMLERİ

 • Bulantı Full İzle

  Bulantı Full İzle

  2015
  Bulantı Full İzle
  Sevgilisiyle birlikte olduğu gece karısı ve küçük kızını trafik kazasında kaybeden Ahmet, “akıl-fikir işleri” yapan mühim bir şahsiyettir. Kimseyi umursamayan, hiçbir şeyin önünde eğilmeyen biri olarak bu trajik olaydan pek etkilenmeden yaşamına devam eder ama bir süre sonra, görünürde bir sebep olmaksızın kendinde ve yaşamında bazı değişimler olmaya başlar. Küçük terslikler, tuhaf aksilikler art arda gelmekte, çok sevdiği kadınlarla arası bozulmakta, hayat karşısında zorlanmakta ve kendisinden beklenmeyecek zaafiyetler göstermektedir.
  Tür: Yerli Dram
  İzlenme: 50,595 İmdb: 6.6
 • Yozgat Blues izle

  Yozgat Blues izle

  2013
  Yozgat Blues izle
  Müzik öğretmeni olan Yavuz ve Neşe'nin hayatı aldıkları bir iş teklifi sonrası Yozgat'a taşınmaları ile değişir. Yavuz ile Neşe'nin yaptıkları müzik tarzı ile buradaki insanların hiçbirinin ilgisini çekmeye başaramaz. Onlara bu zorlu zamanlarında Sabri isminde birinin yardımlarıda eklenir fakat sonuç nafile. Onlar uğraşırken farklı gelişmelerde peşlerinden gelecektir.
  Tür: Yerli Dram, Yerli Komedi
  İzlenme: 25,157 İmdb: 7.3

SOSYAL AĞLAR