Oya Aydoğan KİMDİR?

Oya Aydoğan (1957-2016) sinema oyuncusu. 1980'li yıllarda Türkiye'nin popüler oyuncularından biri olmuştur.
1957'de Erzincan'da doğan Aydoğan, İstanbul'daki Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi'ni ve Saint Michel Fransız Lisesi'ni bitirmiştir. 1975'te Türkiye güzellik yarışmasında dereceye girdikten 1 yıl sonra Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci olmuş ve sinema filmlerinde oynamaya başlamıştır.
Oya Aydoğan ilk olarak 1978 yapımı Kemal Sunal filmi Yüz Numaralı Adam ve kalabalık kadrolu Neşeli Günler ile dikkat çekti. 1982'de yine bir Kemal Sunal filmi olan Yedi Bela Hüsnü'de oynadı. Cüneyt Arkın, Kadir İnanır gibi oyuncuların yanı sıra İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Emrah, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses gibi arabesk sanatçılarının filmlerinde de sıkça yer aldı. O yıllarda birçok dergi için poz verdi.
Sinemadan kopmasa da 2000'li yıllarda daha çok dizilerde boy gösterdi. Bu yıllarda en çok, Bez Bebek dizisindeki Kulina rolüyle akıllarda kaldı. Söylemezsem Olmaz gibi televizyon programlarında sunuculuk yaptı. En son 8 Nisan 2016'da gösterime giren Türk Lokumu adlı filmde rol almıştı.
7 Mayıs 2016 gecesi yemek yerken boğazına takılan patatesi çıkartmaya çalışırken aort damarına zarar veren Oya Aydoğan hastaneye kaldırıldı ve 12 saatlik bir ameliyata alındı. Daha sonra yoğun bakıma alınan ve uyutulan Oya Aydoğan, beyninde oluşan ödemin bir türlü dağıtılamaması nedeniyle 1 hafta sonra 15 Mayıs 2016 sabahı hayatını kaybetti. Cenazesi 1 gün sonra Cemal Reşit Rey Kongre Salonu'ndaki tören ve Levent Camii'ndeki cenaze namazının ardından Ulus Mezarlığı'na defnedildi.
Oya Aydoğan ilk evliliğini 1978'de gelecekte Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığı da yapacak işadamı Haluk Ulusoy ile yaptı ancak evlilikleri çok kısa sürdü. 1988'de Latif Demirbağ ile evlenmiş, ancak 1 yıl sonra boşanmıştır. Bu evlilikten 1989 doğumlu Gurur Aydoğdu adında bir oğlu olmuştur.

Oya Aydoğan FİLMLERİ

 • Aşk Nerede Full İzle

  Aşk Nerede Full İzle

  2015
  Aşk Nerede Full İzle
  Film, artık evlenmek ve bir aile kurmak isteyen ama kendisine uygun dahası kafasında çizdiği ideal erkek profiline uygun bir koca adayı bulamamış bir kadın ile yakışıklı bir taksi şoförü arasında ansızın ortaya çıkan aşkı beyazperdeye taşıyor. Romantik komedi türündeki filmin başrollerinde Ayça Erturan ve Faik Ergin yer alırken, yapımın senarist ve yönetmenliği Semra Dündar'a ait.
  Tür: En Çok İzlenen, Yerli Komedi, Yerli Romantik
  İzlenme: 202,593 İmdb: 6.2
 • Kedi Özledi Full İzle

  Kedi Özledi Full İzle

  2013
  Kedi Özledi Full İzle
  Birbirlerini her ne kadar sevselerde, sürekli sorun yaşayan Kıymet ve Kadir bozulan ilişkilerini bir kedinin aracılığına bırakır. Üniversite sonrası tanışan ve ozamandan beri beraber olan, etrafındakiler tarafından örnek çift olarak gösterilirken Kadir'in çapkın arkadaşları yüzünden karmaşık bir hal alacaktır.
  Tür: Yerli Komedi, Yerli Romantik
  İzlenme: 100,199 İmdb: 4.7
 • Vay Başıma Gelenler Full izle

  Vay Başıma Gelenler Full izle

  2013
  Vay Başıma Gelenler Full izle
  Murat'ın ailesi Bergama'lı olup kendisi ise doğma büyüme İstanbul'ludur. Murat'ta diğer gençler gibi tek bir şeyin hayalini kurar; en yakın dostu olan Meto ile birlikte kısa yoldan köşeyi dönüp zengin olmak! Sıradan bir günde Bergama'daki haberdar dahi olmadığı dedesinin hapisten çıktığını öğrenir ve bu haber ile birlikte bir gömü haritası peşinden Bergama'ya sürüklenir. Tabiki yanında can dostu Meto'yuda alan Murat'ın başlarına gelecek maceradan zerre kadar haberleri yoktur.
  Tür: Yerli Komedi
  İzlenme: 27,909 İmdb: 5.0
 • İkizler Firarda izle

  İkizler Firarda izle

  2012
  İkizler Firarda izle
  Filmimiz, iki kızın annelerini arama macerası ile başlıyor. Bir sohbet sırasında babalarının konuşmalarını yanlış anlayan ikizlerimiz, yıllar önce ölen annelerinin yaşadığını zannederek, Bursa'ya aramaya geliyorlar. Muhtardan aldıkları 7-8 adresi gezerken başlarına bin tane olay geliyor...
  Tür: Yerli Komedi
  İzlenme: 14,556 İmdb: 4.7

SOSYAL AĞLAR